Ali Şen – Aziz Yıldırım kavgası

AliSenAzizYildirim2 Ali Şen   Aziz Yıldırım kavgası

Olayı biliyorsunuzdur zaten: geçtiğimiz Salı günü evlenen Volkan Demirel‘in düğünü sonrası alevlenen bir tartışma bu.. Önce Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım‘ın, eski başkanlardan Ali Şen‘i düğüne davet ettirmediği haberleri geldi. Arkasından bu haber yalanlanmadı ama biraz boyut değiştirdi ve her iki tarafın karşılıklı açıklamalarıyla devam etti…

Aziz Yıldırım, Fenerbahçe Spor Kulübü resmi internet sitesi fenerbahce.org‘da da yayınlanan açıklamasında: ”Öncelikle şunun net olarak bilinmesini isterim ki, ‘Düğüne Sayın Ali Şen gelmesin’ gibi bir isteğim kesinlikle olmadı” diyen Fenerbahçe Başkanı, Ali Şen’in de düğüne katılacağını ve aynı masada oturacaklarını duyduğunda bunu kaleci Volkan’a sorduğunu ifade ederek, şöyle devam etmiş:

”O da doğrulayarak kendisinin de düğüne davetli olduğunu söyledi. Ben de bunun üzerine, Sayın Şen davetli ise düğüne katılmayacağımı belirttim. Daha sonra Sayın Volkan Demirel beni aradı. Sayın Ali Şen‘in düğüne gelmeyeceğini belirtip benden mutlaka katılmamı rica etti. Ben de bunun üzerine düğün törenine iştirak ettim.” diye devam etmiş. Sözün özü, başkanı olduğu kulübün sözleşmeli bir futbolcusuna, “Ali Şen gelirse ben gelmem” demiş ama “onu davet etme” dememiş!!..

Buna karşılık, dün NTV Spor Radyo’nun yayınına katılan eski başkanlardan Ali Şen ise “Aziz Yıldırım beni kıskanıyor. Halbuki, şampiyonluk kaçtığında ben onun yanağını okşamıştım, kulağını çekmemiştim” ifadelerini kullanmış ve devam etmiş: “Denizlispor maçından sonra, kaçan şampiyonluktan sonra çok kötüydü, desteğe ihtiyacı vardı yanına oturdum “niye şampiyonluğu kaybettin?” diye kulağını çekmedim, yanağını okşadım. Kulağını da çekebilirdim! Fenerbahçe taraftarları da Ali Baba’nın bu hareketinden sonra aynı desteği sürdürdüler” diyerek her zamanki kibirli, baskın ve Aziz Yıldırım’ı küçümseyici tavırlarını sürdürmüş.

Ali Sen Parreira Ali Şen   Aziz Yıldırım kavgası

Ali Şen 1981-83 yıllarındaki başkanlık döneminden sonra, 1994′de kurtarıcı olarak tekrar takımın başına geldi ve 4 yıl süreyle başkanlık yaptı kulüpte. Uluslararası camiadaki çevresini, arkadaşlıklarını kullandı ve basın önünde bunun reklamını yaptı sürekli olarak. Hatta Galatasaray‘ın Neuchatel Xamax karşısında sahada kazandığı maçı, masada kaybetmemesi için de çok çaba gösterdiği bilinir.

Ali Sen Cruyff Ali Şen   Aziz Yıldırım kavgası

Aziz Yıldırım’sa, Ali Şen’in veliahtı Veli Küçük‘ten tek oy farkla kazandığı 1998 kongresinden beri kulübün başında. Kimileri tarafından “efsane başkan” olarak nitelendiriliyor olsa da, benim gibi birçok Fenerbahçeli de artık gitmesi gerektiğini düşünüyor çünkü yaptığı hatalar ve feda ettiği insanların sayısı yazılamayacak kadar çok artık. Ancak zaman zaman istifalar da etse, kendince akıllı manevralar yaparak, taraftarın desteğini almayı başarıyor ve o koltuğu bırakmaya, gitmeye pek meraklı görünmediğini gösteriyor bizlere..

Başlarda çok iyi geçinen bu ikili, daha sonra hemen her başarısızlıkta ortaya çıkıp yorumlar yapan Ali Şen yüzünden, son senelerde hiç bir araya gelmiyorlar. Gerçekten de, Ali Şen, 2007 yılında yaptığı bir açıklamayla Aziz Yıldırım’ın kendisinden de “büyük” başkan olduğunu ilan etmiş, kendisine plaket bile vermişti ancak kısa süre sonra bu dostluk bozulmuştu.

ali sen Ali Şen   Aziz Yıldırım kavgası

Eski bir başkan olarak Ali Şen’in neden köşesine çekilemediğini, susup oturmadığını, ya da her başarısız sonuçta, bazı gazetecilerin neden ısrarla Bodrum‘a gidip, Ali Şen’den görüş almaya çalıştıklarını hiç anlamıyorum. Ama aynı zamanda, Aziz Yıldırım’ın da bu diktatörce tavırlarını, kendisine karşı gelen herkesi yasaklama, görüşmeme veya gücü yetiyorsa yok etme tavırlarını da anlamıyorum.

Ali Şen, başkanlığı döneminde olduğu gibi, gündemde kalmayı seven, dominant kişiliği nedeniyle Aziz Yıldırım’ı baskı altında tutabilen ve belki de bu nedenle Aziz Başkan’ın diş geçiremediği tek insan. Ortada gözükmek, gündemden düşmemek için, gerçekten saçma sapan demeçler verebilen biri. Bu haftaki yaşanan olaylardan sonra bile, hala Denizli maçı sonrasından bahsetmesi,  “kulak çekmek“, “yanak okşamak” gibi terimler kullanması onun bu yönünü çok güzel bir biçimde ortaya çıkarıyor aslında.

AliSenAzizYildirim4 Ali Şen   Aziz Yıldırım kavgası

Aziz Yıldırım’ın da başka yönleri ön planda; her fırsatta tesis zengini yaptığını söylediği ama bunun sportif başarıya dönüşmediği bir futbol takımı var ortada. Futbol dışı tüm branşları işin uzmanlarına bırakmış durumda ve bu futbol dışı tüm branşlarda sürekli ve üst düzey başarı sağlanıyor. Ama her hafta Samandıra’ya giden, sürekli “kafasına uygun” teknik direktör peşinde koşan bir başkan Aziz Yıldırım ve futbolda bir türlü istikrar yakalanamadı onun döneminde. Bugüne kadar geçen 13 senelik başkanlık dönemi içinde, doğru yaptığını düşündüğüm tek sportif hamleyse, takımın başına Aykut Kocaman‘ı getirmesi. Onun da arkasında ne kadar duracak, ne zaman yeni bir teknik direktöre doğru yelken açacak bilinmez…

Bu iki başkanın tartışmaları, Aziz Yıldırım’ın tahammül edemediği insanları susturması, Ali Şen’inse her olumsuz sonuçta Bodrum’dan ortaya çıkıp, kendini göstermesi devam edecek. En mutlu gününde, iki başkan arasında kalan Volkan Demirel’in kaderiniyse cidden merak ediyorum…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>